50 Yıl Önce Kars’ın Kağızman İlçesinde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlamaları

Bundan tam 100 yıl önce bugün, içlerinde Adana’dan Eşref, Ankara’dan Mustafa, Ardahan’dan Filipeli Hilmi, Batum’dan Ali Rıza, Çorum’dan Dr. Atıf, Denizli’den Hacı Hüseyin, Diyarbekir’den Mehmet Zühtü, Edirne’den Kazım, Erzurum’dan Zihni Orhan, Eskişehir’den Emin Sazak, İstanbul’dan Köstence’li Numan, İzmir’den Mahmut Esad Efendininde olduğu 378 mebus Ankara’da taş bir binada toplandılar.

Dualar ve gözyaşlarıyla bir utanç belgesi olan Sevr Antlaşmasını yırtarak bu millete, bu bayrağa asla zincir vurulamayacağını dünyaya haykırdılar.

Çağ açıp çağ kapayan, küçücük bir beylikten koca bir imparatorluk kuran Osmanlı Devleti kuruluş ilkelerinden sapmış, adaletten uzak yönetim ile akıl ve bilimden uzak altyapısıyla savaşlar yorgunu olarak girdiği 1nci Cihan Harbinden büyük bir hezimete uğrayarak çıkmıştı.

Başkent İstanbul dahil ülkenin dört bir yanı işgal altında, millet esirdi.

Meclis açıldığında asker, para, silah yoktu. Daha da kötüsü Kırım Savaşından 93 Harbine, Balkan Savaşında kadar yarım asırdan fazla bir süredir savaşan millet yorgun bitkin moralsizdi.

İşte bu şartlarda TBMM’nin önderliğinde Zümrüd-ü Anka gibi küllerinden yeniden doğarak şahlanan bu millet bağımsızlığını tekrar kazandı.

Millet, ırka, dile, dine bakmadan, her şeyden önce kanunlar önünde eşit kılan, fırsat eşitliği sağlayan, seçme seçilme hakkı veren, özgürlüğün ve adaletin temeli olan bu sistemin kuruluşuna giden bu günü unutmadı ve bayram ilan etti.

Aşağıdaki fotoğraflar Anadolunun ücra bir köşesinde 50 yıl önce bu günün kutlamalrından. Neşe ve çoşku vardı. Nereden mi biliyorum? Ordaydım…:)

Fotoğraflar için Sevgili dostlarım Sait KÜÇÜK ve Bican Veysel YILDIZ’a teşekkürler..


BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

J. GN. KOMUTANLIĞI 23 NİSAN KLİBİ

NEDEN CUMHURİYET’İ KUTLUYORUZ

TÜRK’ÜN ZAFERLER AYI; AĞUSTOS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir