Çocuk eğitiminde 3-6-9-12 yaş kuralı nedir?

Çocuk eğitiminde 3-6-9-12 yaş,   anne babanın  dikkate alması gereken çocukların  teknoloji kullanmaya başlama  yaşlarıdır.

11-12 Aralık 2019 tarihlerinde TRT tarafından düzenlenen Çocuk Medyası Konferansında yapılan oturumların içinde en çok ilgi çekenlerden birisi  Prof. Dr . Nilüfer PEMBECİOĞlU,  Prof. Dr. Bengi SEMERCİ, Prof. Dr. Nilüfer Sarı SEZER’in katıldığı, özellikle Prof SERMERCİ’nin bir çok kez alkış aldığı konuşmaydı.

Hocalar, çocuk yetiştirme konusunda hem onları hem de hızla ilerleyen, değişen ve artık kontrol edilemeyen teknolojiyi suçlamak yerine onunla birlikte akmanın yöntemlerini anlatılar. Ebeveyn eğiminin de önemini vurguladılar.

Hocalar, çocuk yetiştirme konusunda hem onları hem de hızla ilerleyen, değişen ve artık kontrol edilemeyen teknolojiyi suçlamak yerine onunla birlikte akmanın yöntemlerini anlatılar. Ebeveyn eğiminin de önemini vurguladılar.

Çocuk yetiştirme konusunda şu konulara özellikle dikkat çekildi;

 • Teknolojiyi düşman bellemeyin, onunla mücadele etmek yerine, nezaret ederek kontrol altında tutun.
 • Yasaklamayın, sebeplerini açıklayarak sınırlar koyun. Denetlediğinizi hissettirmeyin, yönlendirin.
 • Çocuklardan bir şey yapmalarını istemek yerine, yaparak onlara örnek olun. Tv seyretme demeyin, siz de seyretmeyin, alın bir kitap okuyun o ders yaparken.
 • Çocuklara bir teknolojik cihaz alırken sana aldım demeyin, eve aldık, birlikte kullanacağız diyin ve cihaz üstünde şifre vs kontrolü sağlayın
 • Çizgi filmleri çocukla birlikte seyredin, kafalarını karıştıran kavramları açıklayın ve olumlu yönde etkileyin.
 • Anne baba görevini teknolojiye devretmeyin.
 • Her çocuğun  ilk kahramanı anne babasıdır. Sonra öğretmenidir. Bunu Batman’a Himen’e kaptırmayın. Çocuğunuzu sizden vazgeçirtmeyin.
 • Teknolojiye en iyi alternatif çocuklarınızla geçireceğiniz faydalı zamandır. Çocuklar sanılanın aksine ebeveynleriyle vakit geçirmeye bayılırlar. Ama gerçekten ilgilenin, zoraki mış gibi yapmayın.
 • Bir şeyler ters gidiyorsa çocukla uğraşmayın kendinizi sorgulayın.
 • Çocuğa mutluluka haz duygusunu karıştırmamasını öğretin.

Bütün bunları yaparken çocuk gelişimde bilinmesi ve uygulanması  gereken husus ise çocukların hangi yaşta hangi cihazla tanışması gerektiği;

 1. 3 yaşına kadar kesinlikle hiçbir teknolojik cihazla haşır neşir olmaması, kullanmaması gerekiyor. Çocuklar bu yaşa kadar kurgu ile gerçeği birbirinden ayıramayacağı için televizyon dahil hiç bir cihazı kullanmamaları gerekiyor. Bu yaştan önce televizyon seyrederek büyüyen çocuklarda obezite artıyor, dil ve hafıza gelişimi yavaşlıyor.

3 yaş dolduktan sonra kontrollu bir şekilde ve nezaret ederek televizyon izlemesine izin verilmelidir.

 1. 6 yaşına kadar video oyunları oynamaması gerekiyor. Bu oyunlar çocuğun zaman algısını yok eder, ekran başında ne kadar vakit geçirdiklerini anlamazlar. Gelişimlerini de engeller, bu yüzden 6 yaşından sonra ancak izin verilmelidir.
 2. 9 yaşına kadar çocukların bilgisayar kullanmaması gerekiyor. Çocuklar bu yaşa kadar doğru ile yanlışı tam olarak ayıramayacaklarından  gerekli gereksiz  bir çok bilgi arasında kaybolurlar, tehlikelere açık hale gelirler. İnternet kullanma ve ondan faydalanma yöntemlerini bu yaştan sonra öğretmeli, kontrol ve nezareti aksatmamalısınız.
 3. 12 yaşına kadar çocukların kesinlikle akıllı cep telefonu kullanmaması gerekiyor. Hatta son yapılan araştırmalarda bu yaş sınırı 15 olarak belirlenmiştir. Bu yaştan sonra alınan telefonları da şahsına değil eve alındığı söylenmeli, şifre ortak olmalı, birlikte kullanarak tehlikelerinden olabildiğince uzak tutulmalıdır.

Anlaşılan o ki çocukların değil bizim eğitime ihtiyacımız var.

Sağlıcakla..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.