Kitap Özeti – Aşkın Resmi – Serdar Özkan

Kitap Özeti – Aşkın Resmi – Serdar Özkan

 

Serdar Özkan’nın daha öncede bir kitabını okumuştum; Kayp Gül.  Daha sonra o kitabın devamları çıktı ama okumamıştım. Hep öyle olur ya, ilki tutunca ticari beklentilerle  hemen ikini üçüncüler yapılır film de olsa  kitap da.. O yüzden pek ikicilerle ilgilenmem.  Aşkın resmi de tesadüfen elime geçti.

Hemen bir çırpıda okunacak bir kitap.  Kısa cümleler insanı yormayan bir tarz oldukça açık seçik anlaşılır bir dil. Tebrik etmek lazım.

 

Konu Aşk. Manevi aşka uzanan yol.

 

“İnsanlar bilinmezden çekinirler, anlayamadıkları şeylerden ve kimselerden uzak durmaya çalışırlar”

“Eğer gerçekten birbirimiz içinsek, yollarımız mutlaka kesişecek. Nerede olursak olalım, nereye gidersek gidelim.”

“işin güzel yanı da bu zaten, bilmemek. Nereye gittiğini biliyorsan, sadece bildiğin yerleri görürsün, ama kaybolmuşsan, hiç bilmediğin yerler çıkar karşına, hiç bilmediğin güzellikleri keşfedersin.”

“Bildiğimiz bir yere doğru giderken kendi yolumuzu, kaybolduğumuz zaman ise Tanrı’nın yolunu takip ederiz. Tanrı’nın, yolu benden daha iyi bildiğine ve beni, benim istediğim yerden daha iyi bir yere götüreceğine tüm kalbimle inanıyorum.”

“İçim “git” diyorsa mutlaka gitmemi istediği bir yer vardır. ‘Ara’ diyorsa mutlaka bulmamızı istediği bir şey vardır.”

“Denemeye, şans vermeye, keşfetmeye  değer. Çünkü hayatın, güzelliklerini size nerede ve kiminle sunacağını bilemezsiniz.”

“Yapmak istemediğini iyi bilirsen ve ona sırtını dönersen, yapmak istediğin karşında durur. Dene ve gör.”

“Bildiğin soruları sorma, evlat. Buraya sırtını dön ve yürü. Ya da sür, ya da uç, ama git. Gitmek isteyen ruh, durduğu zaman sadece hastalık saçar.”

“Tanrı gerçeğe götüren detayları bize hiç beklemediğimiz anlarda, hiç beklemediğimiz yerlerde, hiç beklemediğimiz vesilelerle sunabilirdi. Hayallerle bile.”

“Bazı kelimler vardır, onlardan insanlar aynı şeyi anlar. Çay kaşığı gibi. Bazı kelimeler vardır, ondan anlaşılan şeylerin sayısı, yeryüzündeki insan sayısı kadardır. Aşk gibi. Bir şeyin anlamı çoğaldıkça anlaşılması güçleşir, belki de imkansız olur. Sanırım bu durum en fazla aşk için geçerli.”

“Bugüne kadar milyonlarca canın kurtulmasına vesile olan Penisilin bir yanlış sonucu bulunmuştur.”

“Şüphelerle yola çıkamazsınız. Daha köşeyi dönmeden yavaşlatırlar sizi. Önce yavaşlatır, sonra durdururlar ve sonra gerisin geriye dönersin başladığınız noktaya.” “Şüphelerle yola çıkmaktansa yanlış yapmayı yeğlerim.”

“Aşkı keşfetmek isteyen kendini unutmalı.”

Ayna, senin karşında sana senin görmediğin şeyi gösterir. Kendini. Sen deniz olsan bile, kendini görmek için bir aynaya ihtiyacın vardır. Ve derler ki, sevgili, sevgilinin aynasıdır.”

“Hayatta çoğu zaman kendi kararlarımı kendim almayı savunurum çünkü hayatımdan ben sorumluyum ve kararlarımı benim adıma başkasının almasına izin verirrsem,  o zaman hayatımın sorumluluğunu da onlara yüklemiş olurum.”

“Bir insan kendini herkesten çok tanısada -kendi yolunu kendisinin seçmesi en mantıklı seçenek olarak görüünse de- ona kötü kararlar aldıracak bir sürü içsel düşman vardır; korkular, endişler, cesarretsilik, gurur, benlik duygusu, vs.”

“Önemli olan neye niyet ettiğindir. Sevgiye mi, gurura mı? Cesarete mi, korkuya mı? Bağlılığa mı, kopukluğa mı? Birliğe mi, ikiliğe mi?”

“İnsan kendini ancak sevgi aynasında görür.”

“Birbirlerini seven insanlar birbirleri için aynadırlar ve kendilerini birbirleri sayesinde görürler.”

“KALBİN NE DİYORSA, ONU YAP”

“Hayatta en zor görünen şeyin aslında en kolayı olduğunu öğreneli birkaç yıl oldu; Kendin olmak. Kendin olmak zor görünür çünkü insanlar sizi olduğunuz gibi kabullenmezler. Onlar sizin, sizden bekledikleri gibi olmanızı isterler.”

“İnsanların sizin hakkında ne düşündükleri zincirinden bir kurtulabilirseniz, özgürleşirsiniz.”

“Bir başkası olmak, bir başkası gibi davranmak beni yoruyor, çünkü her an bir hikaye yazmak zorundasınız.”

“Bazen bir dostun bakışı bile, kalbinizdeki cevabı duymaznıza yeter.”

“Yan yana olan dostları, gözler, eller, kollar birbirine bağlar. Uzakta olanları ise kalpler.”

“Bazen de esir olmak insanı özgürleştirir.”

“Hayatta kararsızlıktan daha zor, daha yorucu az şey vardır herhalde.”

“Bugüne kadar yaşadıklarım bana, yanlışlarımın bile beni doğruya yaklaştıran ya da yönlendiren adımlar olduğunu gösterdi.”

AŞKIN RESMİ DÖRT SAYFADIR;

İlk Sayfası; kilitli kalp. Kalp her zaman doludur. İnsanlarla, nesnelerle, tutkularla beklentilerle. İnsanın kendi benliği de kalpte hep başköşededir.  Ve bu benlik, cimridir, kıskançtır, klabin içindekileri sahiplenir, kapısına kilit vurur.

İkinci Sayfası; Ateş. İnsan ruhundan gelen bir kıvılcımla aşk ateşine kapılırsa, o ateş her şeyi yakar.

Üçüncü Sayfa; Yanmış Bir Sayfa. İkinci sayfadaki aşk ateşi birinci sayfadaki her şeyi yakmıştır. Kalbi, kendi benliğimizi, içindeki herşeyi.

Dördüncü Sayfa;  devamı..

Serdar ÖZKAN

Aşkın Resmi.

Foto. Alıntı :http://calikusuyla.blogspot.com.tr

Satın almak için;

https://www.idefix.com/Kitap/Askin-Resmi/Edebiyat/Roman/Romantik/urunno=0000000443413

https://www.kitapyurdu.com/kitap/askin-resmi/56313.html

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

One thought on “Kitap Özeti – Aşkın Resmi – Serdar Özkan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir