19 Mart 2024
Hilmi ALICIMutluluktur Sağlık

Tansiyonu Nasıl Yendim

Tansiyonu Nasıl Yendim

 

İki yıl önce birden bire başım ağırmaya başladı..

Mucizevi ilacım aspirin de işe yaramadı, ki ne zaman sağlık açısından  kendimi kötü hissetsem iki aspirin hep kurtarıcım olmuştur.

Baş ağrım o kadar ilerledi ki tavsiye üzerine tansiyonumu ölçtürünce 15-10 gibi bir değerlerde fink attığını öğrendim. Normal seyahat sürati ise benim hep 11-7 olmuştur.

Gittiğim doktor, yaptığı tahlil ve bilcümle test sonucu bir hastalığımın olmadığını sorunun stres ve fazla kilodan (ki fazla değildi 110 kiloydum :)) ) kaynaklanabileceğini belirtti, ömür boyu bana arkadaşlık edecek bir ilaç verdi.

Eczacı, “abi yeni mi başlıyorsun ilaca” diye sorarken yüzündeki garip ifadenin, “yeni bir müşteri daha kazandık  oh oh”  dan mı, yoksa “ya yazık biri daha ilaca bağımlı oldu vah vah” dan mı kaynaklandığını pek anlayamadım.

Kullanmaya başladım ilacı, değerler normale döndü.

İkinci paket ilacı almaya gittiğimde eczacı beni ciddiye almadığı için çırağı ile iddiaya girdik. Ben 6 ay içinde bu ilaçtan boşanacağım dedim. Eczacı  yine de ikaz etme gereği duydu; “tansiyon ilacına başlayanlar asla bırakamazlar, ömür boyu bu devam eder, dua edeyim ki doz artmasın vs vs” dedi. Bilmiyor tabi garip, inatçı bir koç burcu olduğumu kafama bir şey koymayayım eninde sonunda konuyu gömeceğimi…

Tansiyon ölçüldü(14-9 du ilaç aldığım  halde), cemakan üstüne parmakla aha buraya çiziyorum dedim ve süre başladı.

Ben de  hemen;

 • Düzenli yürüyüşlere başladım
 • Limon ile ömür boyu sürecek bir dostluğa imza attım, hala sabah akşam birlikteyiz
 • Özellikle internette tarifi dolaşan “bir avuç sarımsak bir kilo limon suyu 21 gün beklet her akşam bir kaşık iç” tavsiyesi ile yaptığım o serumvari garip şeyin acaip faydası oldu. Hem kilo vermem de hem illeti kontrol etmemde..
 • Sarımsagı bütün yemeklerle buluşturmaya  başladım
 • Kahveyi azalttım. Şimdi dost sohbetlerine veya gacı bak bakalım bu sene kısmetim açık mı sohbetlerine meze olarak iki günde bir.
 • Tatlıyı azalttım, fazla şeker tansiyon yükseltiyor. Ciddiyim, yarım tepsi baklava bile 🙂 3 puan koyuyor.
 • Tuz’la da ayrıldık.Kağızman’dan kaya tuzu getirdim, az ve öz kullanıyorum, rafine olan her şeye hayır.
 • 15 kilo verdim

 

Ve 5nci ayın sonunda tansiyonum normaldi artık. Ara sıra çıkıyordu onu da dil altı alarak kontrol altına aldım.

Ve 6ncı ayın sonunda  ilaçla mahkeme kararı olmaksızın eski usul boşol boşol boşol diyerek ayrıldık.

Halen ayrı yaşamanın saadetini yaşıyoruz.

Haa eczacı ve çırağı başlangıçta inanmadılar, ama onlarda kabul ettiler sonunda. Ben  zevkle çikolatalı gofretimi( keşke fıstıklı çikolataya girseydim) yerken cemakanın üstündeki çizgimin üstüne bir çarpı attım.

 

Ama yine de siz siz olun, kesinlikle doktor tavsiyesi olmadan veya danışmadan hiçbir şey yapmayın. Bana iyi gelen size gelmeyebilir. Mesela bir bitki çayı arkadaşıma çok iyi gelirken bana kahve etkisi yaptı.  O yüzden kendinizi tanımadan ve ufak ufak test etmeden herhangi bir şey denemeyin. Sorumluluk kabul etmem ona göre.

 

Hilmi ALICI

25.03.2018

 

İLGİLİ LİNKLER:


 

Kanser hücrelerine truva atı saldırısı yapın!

One thought on “Tansiyonu Nasıl Yendim

 • Ayşegül ŞİMŞEK

  Azim bu işte👏👏 Şu boşandığınız tansiyon ilacıyla tekrar evlenmemenizi dilerim:))) Not:Tansiyon önemli iddiaya ve şakaya gelmez!!!

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir