24 Mart 2024
Kitap Özetlerim

Bunları mezardan yazıyorum-Şeytan ve Şair

Bunları mezardan yazıyorum-Şeytan ve Şair

Shakespeare bir sahtekar mıydı?

Kadim dost, İsa aşkına,

Dağıtma bu mezarın tozunu.

Bu mezar taşını koruyanı Tanrı korusun,

Ve kemiklerimi yerinden oynatana lanet olsun.

Daha önce bir makale okumuştum bu konuda.  Makale, ünlü İngiliz oyun yazarı ve tüm zamanların en iyi şairlerinden biri kabul edilen William Shakespeare’in aslında imzasını atamayacak kadar cahil bir adam olduğunu, bütün bu eserleri ortaya koyacak bilgi ve kabiliyetten mahrum olduğunu, ona ait olduğu söylenen eserlerin aslında İngiliz devlet adamı ve filozof Francis Bacon tarafından kaleme alındığını iddia ediyordu. Devlet kademesinde önemli görevlerde bulunan  Bacon’ın, kilisenin ve  kraliçenin tepkisinden korktuğu için böyle bir yola başvurduğunu yazıyordu.

Kitap elime geçince bu merakla okumaya başladım. . Konu ilginç. Kitapta makale ile aynı konuyu işliyor. Shakespeare’in hayali bir şahıs olduğunu, bütün bu eserlerin Christopher Marlowe isimli biri tarafından kaleme alındığını, kilisenin yazdığı eserlerden rahatsız olup şahsı ölüme mahkum etmek istediğini, kraliçenin de Marlowe’u sevdiğini ve koruduğunu, bu yüzden de kendisini sahte bir ölümle, öldü gösterip Fransa’ya kaçırttığını orada eserler verdiğini, eserlerini de hayali bir isimle yayınlattıklarını konu alıyor. Marlowe’un zaman zaman bu duruma isyan ettiği ve bazı eserlerinde “bunları mezardan yazıyorum” diyerek tepki gösterdiğini söylüyor.

Dan Brown’ın kitaplarına benzetilmeye çalışılmış, ancak zaman zaman çok sıkan, içinde hadi ordan dedirtecek çokca mantık hatası bulunan bir eser. Konuya ilgi duymazsanız hemen bırakabilirsiniz  ama konusu için ilgi duyanlara tavsiye edilir.

Shakespeare gerçekte var mı yok mu, hayali mi değil mi, sahtekar mı dahi mi bilmem ama benim merak ettiğim acaba doğru bildiğimiz başka ne büyük yanlışlara sarılıyoruz acaba.. Doğru bildiğimiz o yanlışlar için ne kalpler kırıp ne canlar yakıyoruz acaba hiç düşündünüz mü?

 

İsmi          :Şeytan ve Şair

Yazar       :John Underwood

Yayınevi :Arkadya

 

Satın almak için : https://www.kitapyurdu.com/kitap/seytan-ve-sair/283834.html

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir