19 Mart 2024
Kitap Özetlerim

ŞERBETLİ KİTAP; TÜRK DÜNYASINDA YAŞAYAN MUTFAK. Hüseyin BÖLÜK

Şerbetli Kitap içerisinde şerbet tariflerinin bulunduğu tatlı mı tatlı bir eser.

Yazarı Hüseyin DÖNMEZ, turizm sektöründe hizmet veren eğitimli, deneyimli ve de duyarlı bir Şef.

Kitap geniş bir değerlendirmeden sonra 100’e yakın  tarif içeriyor.

Şerbetler 3 ana başlık altında toplanmış; Macunlu, Kaynatma,  Demleme şerbetler diye.

Tarifler çok yalın ifadelerle anlaşılır ve kolaylıkla yapabileceğimiz şekilde verilmiş. Her bir şerbetin sağlığa faydaları ve fazla tüketildiğinde oluşabilecek zararlar da belirtilmiş.

Çok bilinen gül, bal gibi şerbetler dışında ilk defa göreceğiniz ve eminim yapınca ki tecrübeyle sabittir tadını ve kokusunu çook beğeneceğiniz tariflerde var. Aaa bunun da mı şerbeti olur demeyin oluyor;  baharat, kiraz yaprağı(denendi 🙂 ), ceviz yaprağı, kekik, papatya (sırada bu var:) ) bunlardan bir kaçı.

Yapın çoluk çocuğunuza içirin, bu kitap için bunca kafa yoran, tecrübesini konuşturan, onlarca kaynağı araştıran şefimize de bir teşekkür edin.  Kaynakça listesine göz atınca emeğin büyüklüğünü görüyorsunuz.

Kitabın başında Türk Yemek Kültürü hakkında oldukça geniş bir bilgilendirme ve değerlendirme var, ilgi ile okuyacağınıza eminim.

 

Kültüre Katkı

Tarihin kaydettiği en büyük ve kadim milletlerden biriyiz.  Üç kıt’ada at koşturan, güneşin doğduğu yerden battığı yere kadar her coğrafyada da iz bırakan, her tarih dönemine bir türlü damga vurmuş milletiniz. Bu da sadece büyük kahramanlıklarla, cesaretle, sebatla olan bir şey değildir; derin ve zengin bir kültür sayesinde başardık bir çok şeyi.

Yalnız bir sorunumuz var. Yazmıyoruz, yazarak belgelendirmiyoruz ve sahip çıkmıyoruz. Bu yüzden yaptıklarımızın bir çoğunu çaldırdık. Bir çok tarihi olay aleyhimize tersine çevrildiği gibi bir icadımız da çalındı.Kilimlerimiz, halılarımız İran oldu yiyeceklerimiz Yunan hatta İtalyan.

Şerbetli Kitap, işte bu anlamada da çok değerli bir eser. Gerisinin gelmesini her konuda ve her yerde bu tür eserlerin çoğalmasını gönülden arzu ediyoruz.

Bir şerbet kitabı demeyin, Türk Kültür Tarihine büyük bir katkı.

Yazarımız Hüseyin BÖLÜK’e  teşekkür ederken başka çalışmalarını da ilgi ile beklediğimizi bilmesini isteriz.

Ve bu kitabı hediye ederek çay olmak için beklerken şerbet olma şerefine eren kiraz yapraklarını kurtaran  sevgili dostum Fatma ÖNDER’e de..

.

Bol şerbetli, sağlıklı günler..

Yazarı bu adresten takip edebilirsiniz: https://www.instagram.com/yasayanmutfakofficial/

Satın almak için;  Şerbetli Kitap

https://www.kitapyurdu.com/kitap/serbetli-kitap–turk-dunyasinda-yasayan-mutfak/566976.html

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir